Co je protokol multimediálních datových proudů? a jaký je rozdíl?

- Aug 31, 2016-

volbadatové proudytechnologie zahrnuje několik úvah, včetně pochopení plusy a minusy streamování protokol používaný technologií. Tento článek definuje datových proudů protokolu a pak relativní přednosti protokoly používané dnešní vedoucí technologie vysílání datových proudů.

Co #39; s komunikační protokol?

komunikační protokolyjsou pravidla upravující způsob předávání dat, definovat prvky jako syntaxe záhlaví souborů a dat, ověřování a zpracování chyb. se podílejí na odesílání dat jednoduché snadno desítky protokolůpaketpřes internet a to je důležité pochopit, jak pracují společně.


Stručně řečenoMezinárodní organizace pro normalizaci (iso)vytvořilpropojení otevřených systémůmodel, který definuje sedm logické vrstvy pro komunikační funkce. všechny protokoly datových proudů jsou v aplikační vrstvě, což znamená, že mohou používat libovolné vrstvy ležící pod ní pro domovní instalace funkce, jako je přenos datových paketů. To umožňuje protokoly v každé vrstvě zaměřit se na konkrétní funkce, spíše než museli znovu vytvořit celý zásobník funkcí.

napříkladReal time streaming protocol (rtsp)je aplikace úroveň streamování protokol, který může používat více protokolů v transportní vrstvy přenášet své pakety, včetněUniverzální datagram protocol (udp)aTransmission control protocol (tcp). někdy aplikace úrovně protokoly jsou napsány specificky pro konkrétní transportní protokol, jakoReal-time transport protocol (rtp), který je obvykle postaven na přenosu udp.

Doufejme, že tento stručný přehled vám pomůže pochopit, kde žijí protokoly datových proudů a jejich interakce s jinými, nižší úrovně protcols. To je jako technická jak dostaneme, lidi, tak ze tady na ven to by měla být jako po másle.

na začátku byl http, a bylo to dobré

s tím jako pozadí Začněme zkoumat protokoly aplikační vrstvy použité streamovat video, počínaje nejstarší ze všech,http. Jak pravděpodobně víte, http je zkratka pro hypertext transfer protocol, který je lingua franca na webu. http řídí komunikaci mezi webovými servery a prohlížeče a je protokol sloužící k distribuci veškerý obsah na webových stránkách vzdáleným divákům, včetně html text, gif a jpg obrázků, souborů pdf a další webové (v protikladu kFTP) stáhne.

rané experimenty s doručování videa přes http byly méně než uspokojivé pro z mnoha důvodů, ne nejméně který byl omezené šířky pásma dostupné v 28/56 kb/s modem dne. první video souborů na webu byly dodány prostřednictvím stáhnout a hrát, což znamená, že museli být úplně staženy dříve, než začne přehrávání. pakJablkoprůkopníkem koncepceprogresivní stahování, kde video mohli začít hrát, jak byl stažen, což trochu pomohlo, ale neposkytl funkce jako dopředných vyhledávání nebo náhodný přístup.

ostatních velkých negativů http dodáno videa byly náklady a kvalitu služby problémy. přenos pomocí protokolu HTTP je provedeno tak rychle, jak vám umožní dostupné šířky pásma. je-li prohlížeč připojení přes vysokorychlostní připojení, celý video soubor byl odeslán co nejrychleji. Pokud divák přestal koukat po několika okamžicích, Velká část tohoto převodu byl zbytečný.

Kromě toho tento způsob dodání bylo obtížné sloužit více diváků. Když prohlížeč jste klepnuli na videu, server začal posílat video co nejrychleji. Po klepnutí na diváky b, c, d a e na videu, odchozí šířka pásma mohla být nedostatečná pro sloužit jim jakékoliv video až do předání do prohlížeče byl dokončen.

vzestup protokoly datových proudů

jako vysílání datových proudů médií vzrostl význam, byly vytvořeny několik protokolů datových proudů k řešení těchto problémů, včetně výše uvedených rtspMicrosoft media services (mms)aMacromediasi (a pakAdobeje)dvoustranný protokol v reálném čase(rtmp). na vysoké úrovni tyto protokoly sdíleny několika společných prvků.

Nejprve byla existence serveru datových proudů nebo softwarový program platí výhradně s přenosu datových proudů obsahu. Tyto servery datových proudů pracoval ve spojení s tradiční http servery tak, aby prohlížeč po klepnutí na odkaz na serveru http, inicioval připojení mezi serverem datových proudů a hráč, která trvala dokud divák sleduje. z důvodu tohoto připojení jsou považovány za "stavové," ve srovnání s http, která je bez státní příslušnosti a nemá žádné spojení mezi serverem a hráč tyto protokoly.

Toto připojení řešit většinu z negativů přenos pomocí protokolu http. streamovací protokoly povoleny snaží náhodných bodů v souboru videa a adaptivní streaming, kde by mohly být distribuovány více kódovaných souborů do přehrávače založené na dostupné šířky pásma a síly procesoru. server mohl metr z toku videa do přehrávače na jen v čase, takže pokud divák přestal koukat, málo dodatečný bandwidth byl zbytečný. protože odchozí tok byl měřen, streamovací server mohl lépe sloužit více uživatelů, zlepšení celkové kvality služeb.

http - návrat do budoucnosti

postupem času jak flash videa ovládnout datových proudů videa krajinu, rtmp stala dominantní streaming protokol a je ještě široce použité dnes. však se zavedením Microsoftu založené na protokolu httpplynulé streamovánía applehttp live streaming (hls), založené na protokolu http datových proudů technologie začalo oživení více důvodů, obě mají co do činění s vnímanou negativy rtmp a inovace v oblasti technologie http, které řeší mnoho z jeho negativů.

zjištěné nedostatky v rtmp patří:

  • RTMP pakety mohou být blokovány některé firewally, když server adobe media server nemá řešení, jsou-li tyto problémy.

  • paketů RTMP nemůže využít standardní http cachingmechanisms k dispozici v rámci sítě ISP, korporací a jiných organizací, které mohou zlepšit distribuci účinnost a kvalitu poskytovaných služeb.

  • přetrvávající server k připojení přehrávače znamená zvýšené náklady, protože streaming servery stojí peníze.

  • požadovaný server může omezit škálovatelnost porovnání založené na protokolu http datových proudů, protože existuje mnoho více servery http než rtmp.

  • RTMP je stále používán lokalit, jako jeBloombergastreet.com, který má tendenci k pochybnostem o představě že rtmp nemůže dostat až silně chráněné bránou firewall diváků.ESPNaMTVtaké používejte rtmp, takže otázka škálovatelnost a problémy s náklady.

Tyto pochybnosti stranou, je obecné vnímání mezi technické zasvěcenci, že technologie založené na protokolu http jsou efektivnější při poskytování vysoce kvalitních datových proudů. Navíc, adobe představilhttp dynamického streamování (hds)v roce 2010 poskytuje flash založené alternativou pro ty, kteří hledají, založené na protokolu http streaming na plochu. z ničeho nic Změna protokolu http online video dodání již zapojen otřesu na zcela nové technologie; Flash uživatelé mohli nadále využívat své investice do flash rozvoj a infrasture a využívat výhod httpstreaming.

Jak již bylo zmíněno, několik inovací v http streaming také řešit dřívější omezení technologie. jako dříve, neexistuje žádné trvalé spojení mezi serverem a hráč; video se nachází na jakémkoli serveru http a technologie zůstává bez státní příslušnosti. však teď všechny datové proudy založené na protokolu http jsou rozdělena do bloků, samostatných souborů nebo segmenty v rámci většího souboru. místo načítání jeden velký soubor s jeden požadavek, technologie založené na protokolu http načítat po sobě jdoucích krátkých blocích na jako potřebný základ.


to má několik výhod. za prvé je málo odpadu, protože video je dodán se pozorovala. To účinně metrů se video, což jediné http server efektivně sloužit více proudů. hledání není žádný problém; je-li prohlížeč přesune přehrávací hlavu vpřed, hráč lze načíst odpovídající bloky. Tyto technologie také umožňují efektivní přepínání mezi proudy, takže všechny uvedené technologie (hladké datových proudů hls a hds) vysílat adaptivně.

vzhledem k tomu, tyto technologie jsou doručovány prostřednictvím protokolu http, se vyhnout problémy, kterým čelí rtmp. technologie založené na protokolu HTTP jsou brána firewall povolena a může využívat mechanismy ukládání do mezipaměti http. protože žádný streamovací server není vyžadována, jsou méně nákladné implementovat a škálovat levně a účinně poskytovat dostupné uživatelům.

Poslední body

opět rtmp distribuce stále široce a prospěšně používá mnoho webů dnes. však může být malý impuls pro některé stránky změnit, v tuto chvíli Pokud zvažujete streaming technologii, ohromující sentiment je poskytovat prostřednictvím protokolu http. pro adaptivní dodání zařízení apple (a android 3.0 a vyšší), je samozřejmě hls vaše jediná možnost.

také je užitečné si uvědomit, že většina video obsah je dodávána prostřednictvím plain old http postupné stahování. Jistě existují určitá omezení, jako je nedostatek adaptivního streamování, ale nemůžu říct, že to je dopadlo tak špatně proYouTube, který poskytuje asi 70 % videa na webu, výhradně prostřednictvím postupného stahování. však tento přístup zabraňuje youtube nasazeníSpráva digitálních práv (drm)techniky, které jsou dostupné prostřednictvím hds, hladké datových proudů a hls chránit jejich videa, což je hlavní důvod, proč stránky s obsahem, značkové využívají tyto technologie.

Konečně zaměření tohoto článku bylo obecné internetový streaming. zejména pro použití v intranetu streaming serverové protokoly, jako napříkladvícesměrové vysílání IPa aplikace, jako jepeer-to-peer dodávkyposkytnout hodnotu a ještě více slib. takže nechcete vyhodit dítě s vaničkou; servery datových proudů není "špatné" a http není #39; t quot;good.quot; spíše vyberte si nejlepší nástroj pro danou úlohu.

Šen-čen dolu tech nabízejí kodéry podporuje rtmp/rtsp/http a udp protokol (ip multicast).

kontaktujte nás pro bližší informace kodér.


Dvojice:1080p IP Video enkodér pro HD-Sdi kamer (NEV-6604SD) Další:AV + HDMI na HDMI převodník vylepšení 1080P (HDV-8A)